Jak wygląda budowa młota hydraulicznego?

Młoty hydrauliczne są wykorzystywane w budownictwie lądowym oraz wodnym, ale też w hutnictwie, górnictwie odkrywkowym oraz w kopalniach. Najczęściej są wykorzystywane jako dodatkowe wyposażenie koparek czy koparkoładowarek. Młot należy zamontować do maszyny roboczej poprzez płytę mocującą. Niedaleko mocowania znajduje się przewód zbiornika, w którym umieszczany jest gaz (najczęściej azot), blisko niego ulokowany jest zawór, który umożliwia dostosowanie parametrów roboczych młota. Na jednej z bocznych ścian młota zamocowany jest przewód ciśnieniowy, który pozwala utrzymywać odpowiednia ilość gazu. Budowa młota hydraulicznego została pomyślana w taki sposób, by zmniejszyć siłę oddziaływania uderzeń na wewnętrzny mechanizm maszyny. 

 

Sposób działania młota hydraulicznego

 

Inne ważne części młota pneumatycznego to głowica przednia, tłok, zespół zaworu oraz głowica tylna, które są ze sobą połączone (zazwyczaj czterema) śrubami przelotowymi, tzw. szpilkami. Każda z tych części pełni odrębną funkcję. Wnętrze tylnej głowicy jest wypełniane gazem przez wbudowany zawór ładowania. Cylindryczny zawór sterujący jest przyłączony do obudowy zaworu i steruje ruchem posuwisto-zwrotnym tłoka. Energia uderzenia przenoszona do narzędzia powoduje łamanie materiału. Głowica przednia stanowi podporę całego młota, sposób jej wykonania ma na celu zmniejszanie wstrząsu i jego wpływu na ramię nośnika i resztę narzędzia. Grot, który stanowi zakończenie młota i jest wymienialny, służy do rozbijania materiału, np. skał lub betonu. 

 

Rozwój technologii projektowania młotów hydraulicznych

 

Obecnie opracowywane i udoskonalane są technologie, które pozwalają na ograniczenie wpływu wstrząsu na ramię nośnika, ale też zaprojektowanie młotu hydraulicznego tak, aby zwiększyć moc uderzenia przy uzyskaniu mniejszej wagi urządzenia. Stosowane są także innowacyjne rozwiązania w postaci poduszek polimerowych, które zmniejszają wpływ uderzeń oraz ograniczają generowanie hałasu. Jednym z takich urządzeń jest młot hydrauliczny Arrowhead, który cieszy się coraz większym zainteresowaniem w branży budowlanej, ponieważ jego sposób wykonania decyduje o większej wydajności, ale też długim czasem i bezpieczeństwem użytkowania potwierdzonym wymaganymi certyfikatami. 

Propozycje dla Ciebie